A NATéR projekt áttekintése

Az Európai Gazdasági Térség (EGT) Támogatási Alap finanszírozási mechanizmusokat Izland, Liechtenstein és Norvégia hozta létre. A donor államok az EGT tagjai, de nem tagjai az Európai Uniónak. A támogatások 15 EU-tagállammal – köztük Magyarországgal – folytatott bilaterális együttműködéseket és projektpartnerségeket segítenek, valamint az EGT-n belüli gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez járulnak hozzá.

Izland, Liechtenstein és Norvégia egyetértési megállapodást írt alá Magyarországgal 2011. október 12-én, melynek értelmében 153 millió Euró áll rendelkezésre. Az egyetértési megállapodás alapján az Alkalmazkodás az Éghajlatváltozáshoz programterület alapkezelője a Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC). A megvalósítást a Norvég Polgári Védelmi és Katasztrófavédelmi Igazgatóság (DSB) segíti.

Az Alkalmazkodás az Éghajlatváltozáshoz Program célja, hogy az éghajlatváltozás Magyarországra gyakorolt hatásainak és az ország sérülékenységének megértését segítse; a klímaváltozással szembeni helyi ellenállóképesség javítását szolgáló tevékenységeket ösztönözze; az éghajlatváltozás várható hatásaira felhívja a figyelmet; és bemutassa olyan, az éghajlatváltozás hatásait csökkentő projektek tapasztalatait, melyek ismételhetőek, jó például szolgálhatnak másoknak is. A Program megvalósítása egy olyan rendszer alapjainak lerakását célozza meg, amely megbízható adatbázist nyújt a hazai adaptációs intézkedések kidolgozásához különböző (nemzeti, regionális, lokális) szinteken; segíti az adaptációs intézkedésekkel kapcsolatos társadalmi tudatformálást Magyarországon; mozgósítja az érintetteket és helyi döntéshozókat; informálja és felkészíti az illetékeseket, felelősöket helyi adaptációs stratégiák kidolgozására és megvalósítására; továbbá az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenállóképességet növeli  helyi hatás- és érzékenységi vizsgálatok révén.

A Program hozzá kíván járulni a donor államok és Magyarország közötti együttműködés továbbfejlesztéséhez, és a bilaterális kapcsolatok erősítéséhez az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodás területén.

A Program három fő elemből áll, valamennyi az éghajlatváltozáshoz való adaptációhoz kapcsolódik. A ‘Nemzeti Alkamazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) kialakítása’ az EGT Támogatási Alap által finanszírozott Alkalmazkodás az Éghajlatváltozáshoz Program három fő elemének egyike; a projektet a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet (MFGI) hajtja végre. A Nemzeti Alkalmazkodási Központ (NAK), az MFGI önálló egysége felel a NATéR megvalósításáért. A NAK 2012-ben alakult, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási szakpolitika kialakításáért és megvalósításáért is felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztérium háttérintézménye. A NAK legfontosabb tevékenységei: az éghajlatváltozás és hatásainak kutatása, valamint a klímaváltozáshoz való adaptációt szolgáló hatékony stratégia fejlesztése, mely az e kihívással szembeni intézkedéseket alapozza meg. A NAK dolgozta ki Magyarország megújított Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiájának (2014-2030) tervezetét, melyet az Országgyűlés 2013-ban fogadhat el.

A NATéR projekt három célkitűzés elérésére irányul. Először is az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással kapcsolatos döntéseket kívánja támogatni egy olyan multifunkcionális, felhasználóbarát geoinformációs (meta)adatbázis létrehozásával és működtetésével, mely más adatbázisokból származó, feldolgozott adatokon alapul. Másodszor, az éghajlatváltozás hatáselemzését és az ehhez kapcsolódó adaptációs módszereket szolgáló adatgyűjtés, feldolgozás, elemzés és klímamodellezés módszertanát kívánja továbbfejleszteni az INSPIRE előírásokkal összhangban. Harmadszor, internetes alapú “mindent egy helyen üzlet” is lenni kíván: információs csomópont minden érdeklődő érintett számára, ahol megbízható, objektív információhoz lehet hozzájutni, továbbá származtatott és feldolgozott adatokhoz az éghajlatváltozásról és más kapcsolódó szakpolitikai területekről. A NATéR tehát a kidolgozott, regionális, helyi igényekhez igazodó, intelligens adaptációs eszközökkel kulcsszerepet fog játszani abban, hogy megfeleljünk az éghajlatváltozásból adódó globális kihívásnak. A projekt megvalósítása 2013 szeptemberétől 2016 áprilisáig tart.

Languages

Main partners

User login